SDH Jestřebí a Pobučí

•  SDH Jestřebí

•  SDH Pobučí

SDH Jestřebí

Sbor dobrovolných hasičů v Jestřebí začal psát své dějiny na sklonku 19. století. S návrhem na jeho založení přišel v roce 1897 tehdejší řídící učitel Raimund Snášel a vedení obce vznik spolku s nadšením odsouhlasilo. Obec také zakoupila ruční stříkačku a brzy stála i hasičská zbrojnice. Po sloučení českého Jestřebí se sousedním německým Jestřebíčkem, které mělo také svůj hasičský sbor, ve vesnici fungovaly obě jednotky společně. V roce 1928 postavili hasiči v Jestřebíčku novou zbrojnici, stará musela ustoupit stavbě silnice. Počátkem 30. let si sbor pořídil čtyřproudý motorový agregát a v roce 1934 se mu podařilo vybudovat v Jestřebí i Jestřebíčku požární nádrže. Během německé okupace musela česká část spolku svou práci ukončit. Stříkačku ještě stihli jeho členové ukrýt, ale stejnokroje a další věci jim úřady zabavily.

Po II. světové válce obnovil činnost hasičský sbor sjednocený pro obě části obce. Kvůli neustálým sporům mezi členy se ale zanedlouho opět rozpadl na dva samostatné celky. K jejich sloučení došlo až úředním nařízením v roce 1951. Sváry a dohady však nebraly konce, až u hasičů na konci 50. let působilo pouhých 11 mužů. Do řad sboru se přidaly také první jestřebské ženy, dařilo se na soutěžích nejen v rámci okresu, a v tomto období slavili hasiči úspěchy také s ochotnickým divadlem. Úroveň hasičské práce v Jestřebí ve druhé polovině 20. století kolísala podle toho, kdo byl zrovna ochotný se jí věnovat. Podobně tomu bylo také po listopadu 1989 i na přelomu tisíciletí. V roce 2006 pak nastala nejhlubší krize v historii SDH Jestřebí, když v následujících 6 letech hasiči neuspořádali jedinou akci a neúčastnili se ani žádných soutěží.

Doba temna skončila v roce 2012, kdy se Sbor dobrovolných hasičů v Jestřebí za pomoci obce znovu nadechl k novému životu a lepším zítřkům. V požárním sportu soutěží družstva mužů i žen, sbor má k dispozici mají vlastní hasičský automobil a potřebné vybavení. Hasiči pořádají tradiční plesy, kácení máje, dětské dny, a další podniky pro veřejnost.

SDH Pobučí

Dějiny dobrovolné hasičské práce v Pobučí jsou dlouhé a bohaté. První záchranářský spolek tady vznikl už v roce 1884, v časech, kdy většina zdejších lidí byla německé národnosti. Hasiči měli k dispozici zbrojnici a v ní dvě ruční stříkačky. V roce 1937 si za přispění místních zemědělců pořídili motorovou stříkačku na podvozku taženém koňmi.

Po II. světové válce obnovil hasičský sbor svou činnost hned v roce 1945. Stejně jako jiným pohraničním obcím se ale ani Pobučí nevyhnulo vysídlování Němců a vesnice tak zůstala prakticky prázdná. Češi, kteří ji postupně osídlovali, si však byli vědomí důležitosti hasičského sboru a na jeho předchozí éru úspěšně navázali.

Po omlazení mužstva v polovině 60. let došlo k výraznému vzestupu aktivit SDH Pobučí. Hasiči začali trénovat, soutěžit a dál rozvíjeli spolkovou činnost. Významným letopočtem je rok 1979, kdy demolicí části budovy tehdejšího národního výboru započala výstavba nové hasičské zbrojnice s klubovnou. Během 2. poloviny 20. století se pak členové sboru věnovali výcviku, preventivním prohlídkám budov, besedám s občany nebo údržbě techniky, vodních zdrojů a zbrojnice. Hasiči se starali také o kulturní vyžití sousedů. Každoročně pořádali oslavu Mezinárodního dne žen i dne dětí, pouťovou a hodovou zábavu nebo poznávací zájezdy. Nemálo hodin odpracovali také při rozvoji vesnice. Podíleli se na stavbách a opravách obecního majetku, sbírali staré železo a ještě stihli vypomáhat při zemědělských pracích.

Podobně jako řadu dalších sborů postihl po roce 1989 i ten pobučský naprostý nezájem občanů o hasičskou činnost. Těm, co zbyli, se dařilo udržovat spolek při životě, i když jeho činnost rok od roku slábla. Na přelomu tisíciletí se pak počet členů SDH Pobučí smrskl na pouhých 10. Ti to ovšem nevzdali a díky jejich úsilí se třeba v roce 2005 podařilo vyměnit poškozený dřevěný kříž na kopci Kalvárie. V letech 2009 - 2011 se také velkou měrou zasloužili o záchranu kostela svatých Jana a Pavla. Přes všechny potíže a nástrahy se dobrovolní hasiči v Pobučí dál věnují své prospěšné práci, s nadějí na lepší zítřky sboru.

Co nového v obci

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

MAPOTIP

oblačno 5 °C 0 °C